OTOMOTİV BOYALARI UYGULAMA VE HATALARI

Anasayfa >HATALAR VE ÖNLEMLER

Boyacılık mesleğinde devamlı kullandığınız ürün ve araçlar yeteri kadar güvenli olsalar bile her an hatalarla karşılaşabilirsiniz.

Hataların öğretici yanlarını unutmamak gerekir. Yine de boyamada zaman ve nakit israfına neden olabilecek bu hataların ve dolayısıyla boyaya yönelik şikayetlerin yayılmasını önlemek yerinde olur. Bilindiği gibi tamir boyası arabanın satışındaki orjinal boyadan daha titiz gözle incelenmektedir. Boyama sürecinde büyük özen gösterilmesi ve uygulama önerilerine uyulmasına rağmen özellikle el becerisi ve deneyime dayalı boyacılık mesleğinde hatalı sonuçlar oluşabilir.

Boyanacak yüzeyin yetersiz veya yanlış hazırlanması veya boyaların bilinçsizce kullanılması bilinen en belirli hata kaynaklarıdır.

Ayrıca havanın nemi, ortam ısısı, kuruma zamanı ve film kalınlığı gibi ortam ve uygulama koşulları da sonucu etkileyen öğelerdir.

Bu broşürde resimlerle gösterilen hataların dikkatle incelenmesi, sizlerin, işletmenizdeki aksaklıkları görmeniz ve dolayısıyla oluşacak hataları engellemeniz ve/veya gidermeniz açısından yararlı olacaktır.

Sizlerin ilgisini çekebilme açısından yararlı bir broşür hazırladığımızı umar bunu sizlerle çalışan kişilere de önermenizi dileriz.

 
 Poliester ürünlere bağımlı çatlamalar
 Sıyrılmalar / yapışma zayıflıkları
 Plastik yüzeylerde doğan hatalar
 Zımpara izleri
 Kabarma
 Buruşmalar
 Çöküntüler / kenar izleri
 Renk farklılıkları
 Örtücülük
 Pistole izleri
 Bulutlanma (dumanlanma)
 Bulutlanma (tek kat metalik uygulamalarda)
 Krater
 Su damlacıkları
 Kabarcıklar
 Kaynama
 Yüzey bozuklukları
 Akmalar
 Çift kat uygulamalarda peroksit lekeleri
 Parlaklık kaybı - matlaşma
 Su lekeleri
 Poliş lekeler
 
  •  
  •